a)suma a 4 numere pare consecutive este 740.Afla numerele. b)Compune o problema asemanatoare despre numere impare
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
20
a + ( a + 2) + ( a + 4 ) + ( a + 6 ) = 740
4 × a + 12 = 740
4 × a = 740 - 12
a = 728 : 4
a = 182 → primul numar par
182 + 2 = 184 → al doilea nr. par consecutiv
184 + 2 = 186 → al III-lea nr.
186 + 2 = 188 → al IV-lea nr. par consecutiv
Verific: 182 + 184 + 186 + 188 = 740 → suma celor 4 numere pare consecutive
Problema
Suma a patru numere impare consecutive este 976 . Sa se afle numerele .
x + ( x + 2) + ( x + 4) + ( x + 6) = 976
4 x + 12 = 976
4 x = 976 - 12
4 x = 964
x = 964 : 4
x = 241 → primul nr. impar
241 + 2 = 243 → al II-lea nr.
243 + 2 = 245 → al III-lea nr.
245 + 2 = 247 → al IV-lea nr. impar consecutiv
241 + 243 + 245 + 247 = 976→ suma celor 4 numere impare consecutive
4 × a + 12 = 740
4 × a = 740 - 12
a = 728 : 4
a = 182 → primul numar par
182 + 2 = 184 → al doilea nr. par consecutiv
184 + 2 = 186 → al III-lea nr.
186 + 2 = 188 → al IV-lea nr. par consecutiv
Verific: 182 + 184 + 186 + 188 = 740 → suma celor 4 numere pare consecutive
Problema
Suma a patru numere impare consecutive este 976 . Sa se afle numerele .
x + ( x + 2) + ( x + 4) + ( x + 6) = 976
4 x + 12 = 976
4 x = 976 - 12
4 x = 964
x = 964 : 4
x = 241 → primul nr. impar
241 + 2 = 243 → al II-lea nr.
243 + 2 = 245 → al III-lea nr.
245 + 2 = 247 → al IV-lea nr. impar consecutiv
241 + 243 + 245 + 247 = 976→ suma celor 4 numere impare consecutive
DariuselBaaa:
salut
Alte întrebări interesante
Geografie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă