adrian a platit pentru o pereche de ghete cu 192 de lei mai mult decat pentru o pereche de manusi .Cat costa fiecare produs daca 5 perechi de manusi costa cat o pereche de ghete ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
22
a - prețul mănuşilor
b - prețul ghetelor = a + 192
b = 5*a
a + 192 = 5*a
192 = 5*a - a
192 = 4*a
a = 192:4
a = 48 lei
b = 48 + 192
b = 240 lei
b - prețul ghetelor = a + 192
b = 5*a
a + 192 = 5*a
192 = 5*a - a
192 = 4*a
a = 192:4
a = 48 lei
b = 48 + 192
b = 240 lei
razvancodau2008:
multumesc de ajutor
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă