Chimie, întrebare adresată de anads8, 9 ani în urmă

Aflați masa de carbonat de calciu de puritate 40% necesară pentru a obține 168g oxid de calciu.
Ajutor va rog e urgent

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de moonlight01
1
mCaO = 168g

n = m/M = 168/56 = 3 moli CaO

CaCO3 --> CaO + CO2

n CaO = n CaCO3 = 3 moli pur

m CaCO3 = 3×100 = 300g pur

40%................300g pur CaCO3
100%..............x = 750g CaCO3

m impur = 750 - 300 = 450g CaCO3

Alte întrebări interesante