Fizică, întrebare adresată de dennywrar, 10 ani în urmă

AJUTATIMA VA ROG !!!!!!!!!!!!! 
Ce cantitate de caldura este necesara pentru incalzirea unei bucati de gheata de 3 kg de la temperatura de -8 C pina la temperatura de +10 C?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Miky93
32
Q=m*c*\Delta t \\\\ Q\to caldura \ cedata \ de \ corp \ calorimetrului \\ m\to masa \ corpului \\ c\to caldura \ latenta \ de \ topire \\ \Delta \ t \to temperatura \ finala \\\\ m=3kg \\ c= 3,3*10^5 \frac{J}{kg} \\ \Delta \ t= 10^0-(-8^0)=10^0+8^0\to \boxed{18^0} \\\\ Q= 3kg* 3,3*10^5 \frac{J}{kg} *18 ^0 \\\\ Q= 9,9*10^5J *18^0 \\\\ Q= 178,2*10^5 J \\\\ \boxed{ Q=17820000J\to 1782*10^4J}

dennywrar: ms mult
Miky93: N-ai pentru ce :)
dennywrar: :)
Alte întrebări interesante