Ajutatima va rog frumos:Un kilogram de bomboane costa 31,2 lei.Cit vor costa 2,5kilogramede astfel de bomboane va rog frumos faceti si schema.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
prin regula de 3 simpla:
1 kg.............31,2 lei
2,5kg............x
x=2,5*31,2=78 de lei
1 kg.............31,2 lei
2,5kg............x
x=2,5*31,2=78 de lei
Utilizator anonim:
31.2 * 1.5 = 78 (prosta scadem un kilogram si ne da 1.5)
Răspuns de
4
1 kg... 31,2lei
2,5... ? Lei
Rezolvare:
31,2×2,5= 78lei (2,5 kg)
2,5... ? Lei
Rezolvare:
31,2×2,5= 78lei (2,5 kg)
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă