Matematică, întrebare adresată de Utilizator anonim, 9 ani în urmă

Ajutatima va rog frumos:Un kilogram de bomboane costa 31,2 lei.Cit vor costa 2,5kilogramede astfel de bomboane va rog frumos faceti si schema.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Eueeeu
2
prin regula de 3 simpla:
1 kg.............31,2 lei
2,5kg............x
x=2,5*31,2=78 de lei

Utilizator anonim: 31.2 * 1.5 = 78 (prosta scadem un kilogram si ne da 1.5)
Utilizator anonim: oi 2.5
Eueeeu: ???
Utilizator anonim: 2.5
Utilizator anonim: 31.2 * 2.5 = 78
Utilizator anonim: cpl
Răspuns de triboigabriela
4
1 kg... 31,2lei
2,5... ? Lei
Rezolvare:
31,2×2,5= 78lei (2,5 kg)
Alte întrebări interesante