Matematică, întrebare adresată de dostetananamaria, 9 ani în urmă

Ana a cumparat 28 de garoafe si 8 lalele . Fiecare garoafa a costat 4 lei , iar toate garoafele au costat cat toate lalelele. Cat a costat o lalea ?

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de annaale
4
28×4= 112 (garoafe în total)
112÷8= 14 (o lalea)

dostetananamaria: mersi dar mie imi trebuie si intrebari !!te rog !
annaale: am scris în paranteza poți pune întrebări de la ce am scris în paranteza
dostetananamaria: da da este bine nu mi.am dat eu seama mersi:)
Alte întrebări interesante