Ana a cumpărat de la piață 3 kg de mere 2 kg de banane și 3 kg de portocale ce sumă a cheltuit dacă 1 kg de mere costă 4 ron 1 kg de banane și 100 RON și 1 kg de portocale 7 RON Ce rest primește dacă plătește cu o bancnotă de 50 RON
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Răspuns:
mere : 4×3=12 roni
banane : 2×10=20 roni
portocale : 3×7=21 roni
20+12+21=53 roni a costat fructele
( cred că ai greşit ceva la scrierea problemei ....)
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă