Ana cumpara 9 kg de legume astefel : 3 kg cu 8 lei kilogramul , 4 kg cu 6 lei kilogramul si 2 kg cu 9,50 lei kilogramul . Cat costa , in medie , un kilogram de legume ?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
3×8= 24 lei,
4×6=24 lei,
2×9,50=19.
Deci 19+24+24=67
67:9=7,(4)
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă