Andra avea 120 RON din care a cumpărat 3 kg de căpșuni a câte 9 RON kilogramul și 4 kg de cireșe a câte 7 RON kilogramul din rest a cumpărat 5 kg de roșii Cât costă 1 kg de roșii
mircea68mimi:
120-27=93 93-28=65 65:5=13
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Răspuns:
1)3x9=27(Ron)
2)4x7=28(Ron)
3)120-(27+28)=65
4)65:5=13(Ron costa 1 kg de roșii).
Explicație pas cu pas:
Răspunsul este corect.Nu uitați să-mi dați inimă pentru răspuns și străduință.
Răspuns de
0
3kg•9RON=27(lei a platit pe kg capsuni)
4•7=28(lei a platit pe kg cirese)
27+28=55(kg cirese+kg capsuni)
120-55=65 (lei raman dupa ce cumpara cirese,capsuni)
65:5kg rosii=13(lei costa un kg de rosii)
4•7=28(lei a platit pe kg cirese)
27+28=55(kg cirese+kg capsuni)
120-55=65 (lei raman dupa ce cumpara cirese,capsuni)
65:5kg rosii=13(lei costa un kg de rosii)
Alte întrebări interesante
Germana,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Chimie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă