Matematică, întrebare adresată de carladogaru944, 8 ani în urmă

b) (p-r)x(2xm+3xn+4xp).
14. De la o fabrică se livrează către 10 magazine sucuri îmbuteliate în sticle de câte 2 litri, astfel:
750 de sticle cu suc de portocale, 690 de sticle cu suc de mere, 1 100 de sticle cu suc de lămâie şi
840 de sticle cu suc de struguri. Dacă se distribuie în mod egal, ce cantitate de suc a primit fiecare
unitate comercială?
Găseşte două modalități de rezolvare a problemei, sintetizând apoi fiecare rezolvare intr-un
exerciţiu.

Anexe:

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de andyilye
1

Explicație pas cu pas:

▪︎ varianta 1

total sticle distribuite:

750 + 690 + 1100 + 840 = 3380

cantitate totală suc:

3380 sticle × 2 litri = 6760 litri suc

cantitate distribuită fiecărui magazin:

6760 : 10 = 676 litri suc

=>

[(750 + 690 + 1100 + 840)×2]÷10 =

= (3380 × 2) : 10 = 6760 : 10 = 676

▪︎ varianta 2

total suc portocale: 750×2 = 1500 litri

total suc mere: 690×2 = 1380 litri

total suc lămâie: 1100×2 = 2200 litri

total suc struguri: 840×2 = 1680 litri

din fiecare sortiment s-au distribuit către cele 10 magazine:

suc portocale: 1500÷10 = 150 litri

suc mere: 1380÷10 = 138 litri

suc lămâie: 2200÷10 = 220 litri

suc struguri: 1680÷10 = 168 litri

fiecare magazin a primit:

150+138+220+168 = 676 litri suc

=>

750×2÷10 + 690×2÷10 + 1100×2÷10 + 840×2÷10 =

= 150+138+220+168 = 676

Alte întrebări interesante