Fizică, întrebare adresată de rubyyyyy, 9 ani în urmă

Buna. Ma poate ajuta cineva la o tema de la fizica... ?? O forta
F =2N (newton) se deplaseaza pe un cerc cu raza R=
10 metri (F centripeta). Sa se rezolve lucrul mecanic la o rotatie centripeta.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de escu
3
Scrii formula pentru lucrul mecanic
L=F*s*cosα
Daca F este forta centifuga, atunci ea este pe directia razei si spre exteriorul cercului iar α=90 grade, deci este perpendiculara pe traiectorie.
In acest caz L=0 deoarece cos90=0
Spor!
Alte întrebări interesante