Buna!Ma puteti ajuta cu problema:
~Un volum de 0.5 solutie de hidroxid de sodiu, NaOH, cu densitatea de 110 g/L si concentratie 10% reactioneaza cu clorura de fier trivalent, FeCl3 (3 trebuia sa fie jos, dar nu l-am putut pune).Ce masa de precipitat se va obtine? Daca se poate rezolvarea completa...Va multumesc din suflet
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
4
Avem un volum (Vs) de 0,5L solutie de NaOH. Avand si densitatea (d), putem calcula masa solutiei (ms)
ms=d*Vs=110*0,5=55g solutie NaOH
deoarece avem ms si c, putem calcula md, cu care putem lucra pe reactie
c/100=md/ms => md=c*ms/100=10*55/100=5,5g NaOH
..............5,5g...........x=?
FeCl3 + 3NaOH -> 3NaCl + Fe(OH)3
.............3*40g........3*58,5g
x=5,5*175,5/120=8,04375g NaCl
ms=d*Vs=110*0,5=55g solutie NaOH
deoarece avem ms si c, putem calcula md, cu care putem lucra pe reactie
c/100=md/ms => md=c*ms/100=10*55/100=5,5g NaOH
..............5,5g...........x=?
FeCl3 + 3NaOH -> 3NaCl + Fe(OH)3
.............3*40g........3*58,5g
x=5,5*175,5/120=8,04375g NaCl
trifrebeca:
multumesc mult mult
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Studii sociale,
10 ani în urmă