Bună seara!
enunț: Câti moli de clorura de cupru reacționează cu NaOH daca se obțin 8 moli de NaCl?
Dau coronița!
@Mihai, te rogg ❤❤
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație:
CuCl2 + 2NaOH = 2NaCl + Cu(OH)2
1 mol CuCl2....................2 moli NaCl
x........................................8 moli NaCl
x = 8*1/2 = 4 moli CuCl2
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă