Bună seara! O rezolvare la punctul "b" ?! Mulțumesc
Anexe:

Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
c,so2= 0,1ppm= 0,1 mg/L
M,SO2= 64g/mol
n= 0,1mg/l / 64mg/mmol=0,00156mmol/ l --->
c,m= 1,56x10⁻⁶mol/l
1mol.....................1mol
SO2+ H2O---> H2SO3
1,56x10⁻⁶mol...........x
x= n= 1,56x10⁻⁶mol H2SO3
daca acidul sulfuros este total ionizat, [H3O⁺]=[H2SO3]=1,56X10⁻⁶mol/l
pH= -log[H3O⁺]= 6-log1,56
pH=6-0,19= 5,91--. >mediu slab acid
c= 1ppm=1mg/l
n=1,56x10⁻⁵mol/l
pH= 5-0,19= 4,91
Explicație:
ionut02m09:
Sărut-mâna, stimată doamnă! Mulțumesc mult! La punctul b, se face exact la fel ? de ex. înlocuiesc 0,1 ppm cu 1 ppm și am in loc de 0,1 mg/L, următoarea valoare 1mg/l ?
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă