Bunica îi dă lui Răzvan 32 de lei și îl trimite să cumpere 3 kg de portocale și 2 kg de mandarine. La întoarcere băiatul îi dă bunicii restul de 1 leu.
,,Cât costă kilogramul de portocale și cât costă kilogramul de mandarine?” l-a întrebat bunica pe Răzvan. Răzvan îi răspunde: ,,3 kg de mandarine costă cu 1 leu mai mult decât 2 kg de portocale, iar 4 kg de mandarine costă cu 1 leu mai puțin decât 3 kg de portocale.”
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Răspuns:
un kilogram de portocale 7 lei
un kilogram de mandarine 5 lei
Explicație:
a- un kg de portocale b- un kg de mandarine
3a+2b= 31
3b= 2a+1
4b= 3a-1 => 3a= 4b+1
4b+1+2b=31
6b=30 b=5
a=(31-10)÷3=7
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă