Matematică, întrebare adresată de madal1, 9 ani în urmă

Bunica lui Stefan a cumpărat 3.5 kg de cartofi 1.2 kg de morcovi si 2.2 kg de mazăre. Daca 1 kg de cartofi costa 1.2 lei, 1 kg de morcovi costa 2.5 lei si 1 kg de mazăre costa 3.5 lei, calculati cati lei a cheltuit bunica lui Stefan.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de IulianaDeny
3
3.5*1.2=4.2 cartofi 1.2*1.2=1.4 morcovi 2.2*3.5=7.7 mazare 4.2+1.4+7.7=13,6 lei a cheltuit R:13,6 lei a cheltuit bunica

IulianaDeny: Dai coronita?
Alte întrebări interesante