CalculaŃi volumul (în litri) de dioxid de carbon, care se degajă la arderea unui amestec de etan şi propan cu volumul de 6000 L, măsurat în condiŃii normale de temperatură şi presiune, ştiind că raportul molar al etanului şi propanului în amestec este 1:2.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
V C2H6 + 3,5O2 ⇒ 2CO2 +3H2O
2V C3H8 + 5O2 ⇒ 3CO2 + 4H2O
3V = 6000 l V= 2000 l
V CO2 = 2V + 6V = 8V = 16000 l
2V C3H8 + 5O2 ⇒ 3CO2 + 4H2O
3V = 6000 l V= 2000 l
V CO2 = 2V + 6V = 8V = 16000 l
Răspuns de
0
Reactiile de ardere:
CH3-CH3 + O2 ---> 2CO2 + 3H2O + Q
CH3-CH2-CH3 + O2 ---> 3CO2 + 4H2O + Q
x+y=6000L==>3x=6000-->x=6000/3=2000L
x/y=1/2=>y=2x=>2*2000=>y=4000L
2x+3y=2*2000+3*4000=16000L CO2 ( 2 moli de CO2 din prima reactie si 3 moli de CO2 din a doua)
CH3-CH3 + O2 ---> 2CO2 + 3H2O + Q
CH3-CH2-CH3 + O2 ---> 3CO2 + 4H2O + Q
x+y=6000L==>3x=6000-->x=6000/3=2000L
x/y=1/2=>y=2x=>2*2000=>y=4000L
2x+3y=2*2000+3*4000=16000L CO2 ( 2 moli de CO2 din prima reactie si 3 moli de CO2 din a doua)
Alte întrebări interesante
Religie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
3*x*22,4= 6000; x = 2000/22.4 moli;
din x moli etan rezulta 2x moli CO2 = 4000 L;
din 2x moli propan rezulta 6x moli CO2 = 12000 L;
total CO2 = 16000 L