Chimie, întrebare adresată de soteredina, 10 ani în urmă

calculate concentratia procentuala a solutiei obtinute prin amestecarea a 10 g zahar cu 90 g apa.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de IoannaMS
1
md ( masa dizolvant )=10 g 
mH2O ( masa apa )= 90 g
ms ( masa solutie)=md+mH2O
ms=10+90=100
c=(md*100) : ms
c=(10*100):100=10
Alte întrebări interesante