Calculati:
a. masa X de solutie de HNO3 de concentratia 80% si densitate ro=1,46g/mL care trebuie adaugata peste 84mL de solutie de HNO3 de concentratie 5,95M pentru a obtine o solutie de concentratie 12,6M;
b. concentratia molara X a unei solutii de H2SO4, stiind ca dupa adaugarea a 20mL de solutie de H2SO4 de concentratie X peste 30mL de solutie de H2SO4 de concentratie 2M se obtine o solutie de concentratie 3M;
c. concentratia molara a solutiei obtinute prin amestecarea a 104,6mL de etanol (C2H5OH), densitatea etanolului ro=0,83g/cm3, cu 95,4mL de apa, stiind ca din cauza formarii legaturilor de hidrogen intre moleculele apei si moleculele alcoolului, volumul solutiei scade cu 3,77%.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
10
a) solutia 1 : ms1 = x md1 = 0,8x n1 = 0,8x/63 Vs1 = x/1,46 ml
solutia 2 : Vs2 = 0,084 l n2 = 0,084·5,95 = 0,5 moli
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
solutia finala: Vs = Vs1 + Vs2 = (84 + x/1,46)/1000 l
n = n1 + n2 = 0,8x/63 + 0,5 cM = 12,6 moli/l
(0,8x/63+0,5)·1000 /(84+x/1,46) = 12,6
800x/63 + 500 = 1058,4 + 12,6x/1,46
4x = 558,4 x = 139,6g
b) sol. 1 : Vs1 = 20ml cM1 = x
solutia 2: Vs2 = 30ml cM2 = 2 moli/l
---------------------------------------------------
solutia finala : Vs = Vs1 + Vs2 = 50ml cM = 3moli/l n = c1·V1 + c2·V2
xV1 + c2V2 = C(V1+V2) x = (CV1 + CV2 - c2V2 )/V1
x = (3·20 +3·30 - 2·30)/20 = 1,5 moli/l
c) Vs1 + Vs2 = 104,6 + 95,4 = 200ml
Vs final = 96,23/100 ·200 = 192,46ml
m etanol = 104,6 ·0,83 = 86,818g n = 86,818/46 = 1,887 moli
cM = 1,887/0,19246 = 9,8 moli/l
solutia 2 : Vs2 = 0,084 l n2 = 0,084·5,95 = 0,5 moli
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
solutia finala: Vs = Vs1 + Vs2 = (84 + x/1,46)/1000 l
n = n1 + n2 = 0,8x/63 + 0,5 cM = 12,6 moli/l
(0,8x/63+0,5)·1000 /(84+x/1,46) = 12,6
800x/63 + 500 = 1058,4 + 12,6x/1,46
4x = 558,4 x = 139,6g
b) sol. 1 : Vs1 = 20ml cM1 = x
solutia 2: Vs2 = 30ml cM2 = 2 moli/l
---------------------------------------------------
solutia finala : Vs = Vs1 + Vs2 = 50ml cM = 3moli/l n = c1·V1 + c2·V2
xV1 + c2V2 = C(V1+V2) x = (CV1 + CV2 - c2V2 )/V1
x = (3·20 +3·30 - 2·30)/20 = 1,5 moli/l
c) Vs1 + Vs2 = 104,6 + 95,4 = 200ml
Vs final = 96,23/100 ·200 = 192,46ml
m etanol = 104,6 ·0,83 = 86,818g n = 86,818/46 = 1,887 moli
cM = 1,887/0,19246 = 9,8 moli/l
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă