calculati cantitatea de zahar necesara pentru a obtine o solutie cu masa de 50 g si concentratia de 3%
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
Răspuns:
Se aplică relația matematică, pentru calcularea concentrației procentuale, dedusă din definiția concentrației procentuale, a unei soluții, în substanța dizolvată:
C % = md .100 /ms
unde:
C% = concentrația procentuală a soluției în substanța dizolvată
md= masa dizolvată de substanță(g) din soluție
ms= masa soluției (g)
Rezolvare problemă
=avem o soluție formată din zahăr, substanța dizolvată și apa, solventul, adică substanța în care se dizolvă zahărul
masa soluției = ms=50 g
Concentrația procentuală a soluției în zahăr =C%= 3%
masa dizolvată de zahăr=md =?
Introducem aceste date în relația matematică pentru C% și calculăm md:
3%= md .100%/ 50g
md = 50g.3/100 = 150/100 = 1,5 g
R : 1,5 g zahăr.
Explicație:
ralu6661:
multumesc
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Biologie,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Chimie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă