Fizică, întrebare adresată de rissa32, 8 ani în urmă

Calculati distanta daca:
a) v=40 km/h ; delta t=3h
b) v=4 m/s ; delta t=10s
c) v=36 Km/h ; delta t=5h
d) v=72 Km/h ; delta t=10s
e) v=54 Km/h ; delta t=3min
f) v=40 Km/h ; delta t=15min
g) v=60Km/h ; delta t=20 min​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de ioanageorgiana88
3

v=d => d= v•t

t

a) d= 40 km/h 3 h => d=120 km

b) d=4m/s 10 s => d=40 m

c)d=36 km/h 5 h => d=180 km

asta e gormula la restul transformi minuntele în ore spre ex

d) 3min=(3:60)h =0,5 h

Alte întrebări interesante