Calculați masa de H2O rezultata din 500ml h2so4 de concentrație 60 % cu densitatea de 1,65 g/ml și o concentrație finala de 40 %
roberteladrianpb6zy7:
Verifica datele problemei...... daca o sol. de conc 60% ajunge la o conc de 40% aceasta se dilueaza ... si nu rezulta apa....
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
m h2o=?
v= 500ml c=60% deci v de h2so4= 500 ori 60/100= 300 ml
m/v=1,65 deci masa de h2so4= 1,65 ori 300= 165 ori 3= 495 mg
c= md /ms ori 100
md= 495 mg
40= 495/ ms ori 100
ms = 100 ori 495/40 = 4950/4= 1237,5 mg
deci masa apei este 1237,5-495= 742,5 mg
v= 500ml c=60% deci v de h2so4= 500 ori 60/100= 300 ml
m/v=1,65 deci masa de h2so4= 1,65 ori 300= 165 ori 3= 495 mg
c= md /ms ori 100
md= 495 mg
40= 495/ ms ori 100
ms = 100 ori 495/40 = 4950/4= 1237,5 mg
deci masa apei este 1237,5-495= 742,5 mg
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă