Chimie, întrebare adresată de mirceacartarescu27, 9 ani în urmă

Calculati masa, nr. de moli si volumul de oxigen necesare arderii a 96 m3 de gaz metan.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de roberteladrianpb6zy7
0

96 m3.. n kmoli

.. CH4 + 2O2 => CO2 + 2H2O

22,4.......2

=> n = 96x2/22,4 = 8,57 kmoli O2

V = n x Vm = 22,4 x 8,57 = 192 m3 O2

masa = n x miu = 8,57 x 16 = 137,14 kg O2

Alte întrebări interesante