Calculati masa unui amestec format din 6 moli de Mg si 4 moli de Fe...Va roog frumos !!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
MFe=56g/mol
MMg=24g/mol
n=m/M==>m=n×M=6×24=144g Mg
n=m/M==>m=n×M=4×56=224g Fe
masa amestec = 144+224=368g
MMg=24g/mol
n=m/M==>m=n×M=6×24=144g Mg
n=m/M==>m=n×M=4×56=224g Fe
masa amestec = 144+224=368g
temperatura de 10 grade celsius? (Se dau caldura specfica gheata = 2090 J/kg * K, CALDURA SPECIFICA APA= 4185j/kg *K, lamda temperatura=3,3*10 la puterea 5 J/kg) Ma ajuti si la asta te roog..scuze ca te deranjez
Răspuns de
1
masa magneziu = nr moli magneziu * masa atomica magneziu
masa = 6*24 = 144 g
masa fier = nr moli fier * masa atomica fier
masa = 4*56 = 224 g
masa amestec = masa fier + masa magneziu
masa = 144+224 = 368 g amestec
masa = 6*24 = 144 g
masa fier = nr moli fier * masa atomica fier
masa = 4*56 = 224 g
masa amestec = masa fier + masa magneziu
masa = 144+224 = 368 g amestec
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
a)masa solutiei acid clorhidric
b)numarul de moli de sare rezultata din reactie
Ma poti ajuta??