Calculează cantitatea de oxid de cupru(II) ce va reacționa cu hidrogenul rezultat in urma redacției a 230g sodiu cu apa
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
- se scrie prima ec. si se calculeaza cantit. de hidrogen (x)
230g xg
2 Na +2H2O =2NaOH +H2
2 .23 g 2g
x=230 . 2 : 2 . 23=20 g hidrogen
- se scrie a doua ec. si se calculeaza cantit. de CuO
yg 20g
CuO + H2 = Cu + H2O
80g 2g
y=80 . 20 : 2=800 g CuO [n=800g:80g/moli=10moli ]
MCuO=64+16=80------> 80g/moli
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă