Chimie, întrebare adresată de elenacopacenu, 8 ani în urmă

Calculează cantitatea de substanță ce se conţine în 124 g MgF₂. Se dă: Argum De aflat: Rezolvare: Răspuns:​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de puia68
1

Răspuns:

se da    m= 124gMgF2

se cere   niu

calculez masa molara :  miu(M)= 24gMg+2x19gF---> 62g/mol

1mol ........62g

x................124g

x= niu= 2mol

Explicație:

Alte întrebări interesante