Calculează cantitatea de substanță ce se conține în 124 g MgF2.
Se dă:
De aflat:
Rezolvare:
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
Răspuns:
Explicație:
124 g MgF2
nr. moli
n= m : M
M MgF2= 24 + 2.19 =62------> 62g/moli
n= 124g : 62g/moli= 2moli MgF2
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă