Chimie, întrebare adresată de sorocean2000, 10 ani în urmă

Calculeaza cantitatea de substanta si masa de substanta a clorului de hidrogen obtinut la interactiunea hidrogenului cu masa 20 kg cu clorul .Cine va rs ii dau 10 puncte  va rog frumos!:*

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de zoehanson
9
Se da:        Rezolvare
 H2=20g      H2+Cl2=2HCl
                 M(H2)=2g\mol
            1. Cantitateade substanta(H2)=20g\2g\mol=10mol
2. 10mol\1mol=?\2mol  scrii  ca raport
   cantitatea de sub.(HCl)=10*2=20/1=20mol
3 masa(HCl)=M(HCl)*20mol=36.6g\mol*20mol=732

Alte întrebări interesante