Chimie, întrebare adresată de anamariapinzar, 10 ani în urmă

calculeaza masa oxigenului necesar pentru arderea acetilenei cu volumul de 44,8 l.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de anababin
58
Ecuatia pentru arderea acetilenei: 2C2H2+2O2=4CO2+2H2O
Aflam cantitea de substanta a acetilenei:44,8 l /22,4 l/mol=2 mol
Cantitatea de substanta a oxigenului,conform proportiei va fi de 5 mol.
Masa oxigenului: 5 mol x 16g/mol=80 g
Alte întrebări interesante