Calculeaza masa si cantitatea hidroxidului de cupru care poate fi obtinuta in urma interactiunii a 20gr de hidroxid de sodiu cu clorura de cupru.
Ajutor!!!!
Multumesc !!!!
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Explicație:
NaOH-hidroxid de sodiu
CuCl₂- clorura de cupru
Cu(OH)₂- hidroxid de cupru II
2×40g 98g
2NaOH + CuCl₂ → Cu(OH)₂↓ + 2NaCl
20g a
a=20×98/2×40=24,5 g Cu(OH)₂
n=m/M=24,5/98=0,25 moli
M Cu(OH)₂ = 64+(16+1)×2=98 g/mol
M NaOH = 23+16+1=40 g/mol
Alte întrebări interesante
Engleza,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă