Chimie, întrebare adresată de ada0678, 8 ani în urmă

Cantități mari de sulf sunt folosite pentru obținerea acidului sulfuric. Într-o primă etapă, sulful este ars, cu formare de dioxid de sulf, conform reacției: sulf + oxigen →dioxid de sulf Calculează masa de dioxid de sulf care se obține prin arderea a 320 g de sulf de puritate 95%​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Pokju8888
4

Răspuns:

Explicație:

mi=320g S , p=95%

react. cu O2

masa de SO2 care se obtine

mp =p . mi :100

mp= 95 . 320 : 100 =304g S pur

304g       xg

S + O2= SO2

32g         64g

x= 304 . 64 : 32= 608 g SO2

n= 608g  : 64g/moli= 9,5 moli SO2

MSO2= 32 + 2.16=64------> 64g/moli

Alte întrebări interesante