Fizică, întrebare adresată de romancotofana1584, 8 ani în urmă

Care este constanta elastica a unui fir de cauciuc daca sub actiunea unui corp cu masa de 60 kg firul se alungeste cu 10 cm.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de HawkEyed
4

Răspuns:

  • k = 60 N/cm

Explicație:

m = 60 kg

∆l = 10 cm

g = 10 N / kg

G = m × g

G = 60 kg × 10 N/kg = 600N

Fe = G = 600 N

Fe = ∆l × k

k = Fe / ∆l

k = 600N / 10cm = 60 N/cm

Alte întrebări interesante