Chimie, întrebare adresată de teodoru16, 9 ani în urmă

Care este numarul de moli de monoxid de azot care se formeaza prin reactia a 1.5 g amoniac cu 1g oxigen?
Reactia este4NH3+5O2->4NO+6H2O
Dau 50 pt!!.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de bunicaluiandrei
3
4NH3 + 5O2 ⇒ 4NO + 6H2O
nNH3 = 1,5/17 moli ;  nO2 = 1/16
reactioneaza :    nNH3/nO2 = 4/5      nNH3 reactionat/(1/16) = 0,8
nNH3 rectionat = 0,05 moli = nNO
Alte întrebări interesante