care este volumul de solutie de glucoza 60% (densitatea = 1,2 g/ml) necesar pentru prepararea a 12 l solutie perfuzabila de glucoza 5% (densitatea = 1 g/ml)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
3
Volumul de glucoza din solutie= 12*5/100 = 0,6 L = 600mL
mglucoza = V*ρ = 600*1 = 600g
Volumul de glucoza cu densitatea 1,2g/mL = m/ρ = 600/1,2 = 500mL=0,5L
Volumul de solutie de glucoza = 0,5*100/60= 0,8(3)L
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Geografie,
8 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă