Matematică, întrebare adresată de litabogdan056, 8 ani în urmă

cat costa 1kg de biscuiți daca pt 5 Intregi și 2 pe 3 kg sau platit 229,5 lei





ofer 50 puncte și corona ​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de maria9290
2

Răspuns:

sper că te-am ajutat...succes!

Anexe:

litabogdan056: ms
maria9290: nu ai pt ce!
damianeugenia750: ms
damianeugenia750: nota 10 e corect
Răspuns de suzana2suzana
2

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

5 2/3=(15+2)/3=17/3 kg

17/3 kg...................229,5 lei

1kg............................x=229,5/17/3=13,5×3=40,5lei/kg


litabogdan056: ms
damianeugenia750: ms mult
Alte întrebări interesante