Câte grame de sulfat de fer și câți moli de hidrogen se obțin prin tratarea a 560 g fer cu acid sulfuric?
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
560g x y MFeSO4=56+32+4.16=152
Fe+H2SO4=FeSO4 +H2
56 152 2
X=560.152:56=1520 g FeSO4
y=560.2:56=20moli H2
Fe+H2SO4=FeSO4 +H2
56 152 2
X=560.152:56=1520 g FeSO4
y=560.2:56=20moli H2
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Ed. tehnologică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă