Cati moli de CO2 rezulta la descompunerea termica a 800g CaCO3 cu η=80%, Aca=40, Ac=12 si Ao=16? URGEEEEEEEENTTT
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
2
Răspuns:
Ca CO3 --> Ca O+ CO2
subliniezi Ca CO3 şi scrii 800g şi deasupra M=100
subliniezi şi CO2 şi scrii dedesubt x si deasupra M-masa moleculară=1 × 12+2 × 16= 44 u.a.mFormezi rapoartele şi faci diagonala inversă şi il scoti din proportie
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Geografie,
9 ani în urmă