Ce cantitate de acid sulfuric neutralizeaza 4 moli de hidroxid de potasiu? (rezolvare completa)
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
5
x moli 4 moli
H2SO4 + 2KOH =K2SO4 +2H2O
1mol 2moli
x=4.1:2=2 moli H2SO4
MH2SO4 =2+32+ 4.16=98----->1mol=98g H2SO4
Se cere cantit. de H2SO4
n=nr. moli =m :M
m=cantit. de subst.
m=n .M=2. 98= 196 g H2SO4
Alte întrebări interesante
Limba română,
8 ani în urmă
Religie,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă