Ce cantitate de oxid de calciu se formeaza prin reactia a 4 moli de oxigen? Ca= 40; O2= 16
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Ca+ O2=CaO
1 mol..1 mol
x moli...4 moli= x=4 moli
M CaO=72 *4=288 g CaO
1 mol..1 mol
x moli...4 moli= x=4 moli
M CaO=72 *4=288 g CaO
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Ed. tehnologică,
10 ani în urmă
Biologie,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă