Ce cantitate de oxigen este necesară pentru a obține 240g oxid de magneziu. Ajutați mă va rog
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
m=240gMgO
mO2=?
32g 2×40
2Mg+O2=>2MgO
Xg 240g
MO2=2×AO=2×16=32g
MMgO=AMg+AO=24+16=40g
x=240×32/80=96g
mO2=?
32g 2×40
2Mg+O2=>2MgO
Xg 240g
MO2=2×AO=2×16=32g
MMgO=AMg+AO=24+16=40g
x=240×32/80=96g
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă