Matematică, întrebare adresată de claudiajason, 10 ani în urmă

Cincizeci de kg de castraveti costa 200 lei. Cinci kg de castraveti de aceeași calitate costă..... lei .

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de alexalupascu
46
50 kg....200lei
5 kg.... ?
50*200/5=20

sau

50kg.... 200
5kg......?
50/200=4
4*5=20lei


Răspuns de Utilizator anonim
43
50 kg................200 lei
5 kg...................x

50kg..................200 lei
1kg....................200:50=4 lei
5kg ...................5x4=20 lei


Alte întrebări interesante