Matematică, întrebare adresată de samsungs1, 9 ani în urmă

cit costa 1 kg de biscuiti daca pentru 5 intregi si 5 sasimi sau platit 52.2 lei

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de needhelp112
3
 (5 + 5/6) x = 52,2
35/6 *x = 522/10
x = 522/10 : 35/6
x = 522/10 x 6/35 
x = 8.95 lei

I kg biscuiti = 8,95 lei
Alte întrebări interesante