Chimie, întrebare adresată de MDiana96, 10 ani în urmă

Clorul reactioneaza complet cu 0.8 mol de sodiu. Calculati masa de clor, exprimate in grame, consumata in reactie.

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de tdan400
0
2Na+Cl2=2NaCl
2moli Na... 1mol Cl... 2mol NaCl
0.8.............x................y

x= 1*0,8/2 = 0.4
n=m/u=> m=n*u= 35,5*0.4=14,2 g
Alte întrebări interesante