Compune o problema pornind de la reactia de combinare a hidrogenului cu clorul si stiind ca hidrogenul a fost obtinut prin reactia dintre fier si o solutie de acid clorhidric.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
17
Pentru obtinerea clorurii de fer (FeCl2), au reactionat 2moli de Fe cu o solutie de HCl. Ce masa de Cl2 trebuie sa reactioneze cu hidrogenul degajat pentru a obtine o noua cantitate de acid?
calculam numarul de moli de H2
2moli........................1mol
2Fe + HCl -> FeCl2 + H2
2moli.........................x=?
x=2*1/2=1mol H2
1mol.71g
H2 + Cl2 -> 2HCl
1mol.y=?
y=1*71/1=71g Cl2
calculam numarul de moli de H2
2moli........................1mol
2Fe + HCl -> FeCl2 + H2
2moli.........................x=?
x=2*1/2=1mol H2
1mol.71g
H2 + Cl2 -> 2HCl
1mol.y=?
y=1*71/1=71g Cl2
corcodusa2:
Imi poti da si rezolvarea problemei?
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Geografie,
10 ani în urmă