compune si rezolva o problema care sa se rezolve printr-o operatie ; pasta a costat 12 lei iar periuta de 3 ori mai putin
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
0
Intr-un magazin se afla mai multe lucruri . Mihai vrea sa cumpere o pasta si o periuta . Vanzatorul a spus ca pasta costa 12 lei iar periuta de 3 ori mai putin . Cat costa periuta ?
Rezolvare : 12 : 3 = 4
4 lei costa o periuta
Alte întrebări interesante
Matematică,
9 ani în urmă
Fizică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă