Cu ce forta actioneaza un magnet permanent сu inductia de 20mT asupra unui conductor parcurs de un curent electric cu intensitatea de 5A,daca lungimea conductorului aflat in cimp magnetic este de 5cm?**
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
105
Scrii aceeasi formula ca la problema cealalta
F=B*I*L unde trebuie sa inlocuiesti numai
B=20mT=0,02T
I=5A
L=5cm=0,05m
Doua inmultiri si gata problema! Obtii forta in N.
Succes!
F=B*I*L unde trebuie sa inlocuiesti numai
B=20mT=0,02T
I=5A
L=5cm=0,05m
Doua inmultiri si gata problema! Obtii forta in N.
Succes!
Skyledi:
???
Alte întrebări interesante
Engleza,
9 ani în urmă
Istorie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Engleza,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă