Daca 2kg de zahst si 3kg de faina costa 12 lei,iar 4kgde zahar si 10kg de faina costa32 de lei,aflati cat costa 1kg de zahar si.1kg de faina
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
6
2 kg zahăr.......3 kg făină......12 lei | × 2
4 kg zahăr.......10 kg făină.......32 lei
4 kg zahăr.......6 kg făină......24 lei
4 kg zahăr.......10 kg făină......32 lei
---------------.......4 kg făină......8 lei
1 kg făină......8 : 4 = 2 lei
2 kg zahăr......3 × 2 = 6 lei......12 lei
2 kg zahăr......12 - 6 = 6 lei
1 kg zahăr.......6 : 2 = 3 lei
4 kg zahăr.......10 kg făină.......32 lei
4 kg zahăr.......6 kg făină......24 lei
4 kg zahăr.......10 kg făină......32 lei
---------------.......4 kg făină......8 lei
1 kg făină......8 : 4 = 2 lei
2 kg zahăr......3 × 2 = 6 lei......12 lei
2 kg zahăr......12 - 6 = 6 lei
1 kg zahăr.......6 : 2 = 3 lei
Răspuns de
1
Răspuns:
2kg zahar+3 kg faina=12 lei / x2
4kg zahar +10 kg faina=32 lei
----------------------------------------------------
4 kg zahar+6 kg faina=24 lei
4kg zahar+10 kg faina=32 lei
-----------------------------------------
4 f=8
f=2 lei kg faina
2 kg zahar+3x2 faina =12 lei
2kg zahar=12-6
2 z=6
z=3 lei kg de zahar
Explicație pas cu pas:
Alte întrebări interesante
Fizică,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Limba română,
8 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă