Matematică, întrebare adresată de carmenvl, 9 ani în urmă

Daca 2kg de zahst si 3kg de faina costa 12 lei,iar 4kgde zahar si 10kg de faina costa32 de lei,aflati cat costa 1kg de zahar si.1kg de faina​

Răspunsuri la întrebare

Răspuns de Nicomela
6
2 kg zahăr.......3 kg făină......12 lei | × 2

4 kg zahăr.......10 kg făină.......32 lei


4 kg zahăr.......6 kg făină......24 lei

4 kg zahăr.......10 kg făină......32 lei

---------------.......4 kg făină......8 lei

1 kg făină......8 : 4 = 2 lei


2 kg zahăr......3 × 2 = 6 lei......12 lei

2 kg zahăr......12 - 6 = 6 lei

1 kg zahăr.......6 : 2 = 3 lei
Răspuns de CosmoteRo
1

Răspuns:

2kg zahar+3 kg faina=12 lei / x2

4kg zahar +10 kg faina=32 lei

----------------------------------------------------

4 kg zahar+6 kg faina=24 lei

4kg zahar+10 kg faina=32 lei

-----------------------------------------

                   4 f=8

f=2 lei kg faina

2 kg zahar+3x2 faina =12 lei

2kg zahar=12-6

2 z=6

z=3 lei kg de zahar

Explicație pas cu pas:

Alte întrebări interesante