Daca 4 kg de pere costa 10 lei atunci 6 kg pere costa....lei
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
4 kg ........................ 10 lei
6 kg ........................ x lei
________________________
![\frac{4 kg}{6 kg} = \frac{10 lei}{x lei} \frac{4 kg}{6 kg} = \frac{10 lei}{x lei}](https://tex.z-dn.net/?f=+%5Cfrac%7B4+kg%7D%7B6+kg%7D+%3D++%5Cfrac%7B10+lei%7D%7Bx+lei%7D+)
![x = \frac{6 x 10 }{ 4 } x = \frac{6 x 10 }{ 4 }](https://tex.z-dn.net/?f=x+%3D++%5Cfrac%7B6+x+10+%7D%7B+4+%7D+)
![= \frac{60 }{4} = \frac{60 }{4}](https://tex.z-dn.net/?f=%3D++%5Cfrac%7B60+%7D%7B4%7D+)
= 15 lei costa 6 kg
6 kg ........................ x lei
________________________
= 15 lei costa 6 kg
Alte întrebări interesante
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Limba română,
10 ani în urmă