Daca 400g apa de mare contine 8g sare, aflati concentratia apei de mare.
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
1
400 g apa de mare
8 g sare
concentratia = masa dizolvatului supra masa solutiei => concentratia = 400 g supra 400+8 g => concentratia = 400 : 408 => concentratia = 0,98 ( cu aproximatie )
8 g sare
concentratia = masa dizolvatului supra masa solutiei => concentratia = 400 g supra 400+8 g => concentratia = 400 : 408 => concentratia = 0,98 ( cu aproximatie )
deya8:
sper ca te am ajutay
Alte întrebări interesante
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă
Biologie,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă
Matematică,
10 ani în urmă