Dacă 53 kg de portocale și 35 kg banane costa 387 lei și 46 kg de banane și 53 kg portocale costa 442lei,sa se afle câți lei costa un kg portocale și câți lei costa un kg de banane
Răspunsuri la întrebare
Răspuns de
14
Fie p-portocale, b-banane
53p+35b=387
53p+46b=442 rezulta din cele doua ca 11b=55 deci un kg de banane costa 5 lei si 53p+175=387, 53p=212, p=4 deci un kg de portocale costa 4 lei
53p+35b=387
53p+46b=442 rezulta din cele doua ca 11b=55 deci un kg de banane costa 5 lei si 53p+175=387, 53p=212, p=4 deci un kg de portocale costa 4 lei
Răspuns de
14
53 kg de portocale + 35 kg de banane = 387 lei
46 kg de banane + 53 kg de banane = 442 lei
Observam ca intre cele doua adunari este diferenta de kg doar la banane. Inseamna ca 46 kg de banane - 35 kg de banane costa diferenta de pret adica 442 - 387 . Adica 11 kg de banane costa 55 de lei, un kg de banane = 55 : 11 = 5 lei
Atunci 35 kg de banane costa 35 x 5 lei = 175 de lei
53 kg de portocale costa = 387 lei - 175 = 212 lei, deci un kg de portocale costa 212 lei : 53 = 4 lei
46 kg de banane + 53 kg de banane = 442 lei
Observam ca intre cele doua adunari este diferenta de kg doar la banane. Inseamna ca 46 kg de banane - 35 kg de banane costa diferenta de pret adica 442 - 387 . Adica 11 kg de banane costa 55 de lei, un kg de banane = 55 : 11 = 5 lei
Atunci 35 kg de banane costa 35 x 5 lei = 175 de lei
53 kg de portocale costa = 387 lei - 175 = 212 lei, deci un kg de portocale costa 212 lei : 53 = 4 lei
Alte întrebări interesante
Matematică,
8 ani în urmă
Latina,
8 ani în urmă
Matematică,
8 ani în urmă
Engleza,
9 ani în urmă
Matematică,
9 ani în urmă
Limba română,
9 ani în urmă